flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Доводиться до відома працівників суду та відвідувачів установи, проте, що 05.08.2022 прийнято рішення Ради суддів України з наступним змістом.

09 серпня 2022, 10:15

РАДА СУДДІВ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

05 серпня 2022 року м. Київ №23

Рішенням від 24.02.2022 №9 Рада суддів звернула увагу усіх судів України, що навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану робота судів не може бути припинена, тобто не може бути обмежено конституційне право людини на судовий захист.

Статтею 3 Конституції встановлено, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Ґрунтуючись на положеннях Основного Закону РСУ рекомендувала зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров’ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

2.03.2022 Рада суддів опублікувала рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану.

Розпорядженням Голови Верховного Суду від 13.03.2022 № 6/0/9-22 затверджено Рекомендації судам першої та апеляційної інстанції на випадок захоплення населеного пункту та/або суду чи безпосередньої загрози його захоплення.

Рішенням від 14 березня 2022 року № 10 РСУ затвердила окремі рекомендації організації роботи судів та суддів в умовах воєнного стану якими роз’яснено особливості участі суддів у національному спротиві, особливості трудових відносин із суддями, які вимушено залишили свої місця проживання та перебувають в інших містах або за кордоном, а також питання, що стосуються нарахування та виплати суддівської винагороди.

Листом в.о. голови ДСАУ від 16.03.2022 №10-2583/22 роз’яснено окремі питання оплати заробітної плати працівників апарату судів.

Опубліковані 2.03.2022 року на сайті РСУ «Рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану» обговорювалися з членами РСУ, відповідного рішення Ради з цього приводу ухвалено не було.

Зважаючи на викладене, в окремих судах виникають питання щодо правомірності використання цих рекомендацій під час організації роботи судів.

Крім того, з початку повномасштабної військової агресії, населені пункти України систематично зазнають ракетних ударів, а в прифронтових містах і селах — бомбардувань, артилерійських та мінометних обстрілів. Звичайно, все передбачити і відчувати себе в повній безпеці від ворожих обстрілів, практично нереально, але неухильне дотримання вимог і правил цивільного захисту в більшості випадків рятує населення від смерті та каліцтв.

Чинним законодавством України у сфері цивільного захисту передбачений чіткий алгоритм поведінки громадян та відповідні повноваження органів державної влади, місцевого самоврядування, керівників підприємств і організацій усіх форм власності у випадку виникнення надзвичайної ситуації. Шляхом відповідних оповіщень (сигналів і повідомлень) органи управління цивільного захисту доводять до мешканців населених пунктів інформацію про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій, повітряної тривоги, аварій, катастроф, епідемій, пожеж тощо. Після отримання таких оповіщень, громадяни мають діяти відповідно до наданих інструкцій та правил цивільного захисту. Зокрема, припинити роботу та вжити необхідних заходів безпеки.

Зважаючи на те, що ціллю ворога стають об’єкти цивільної інфраструктури, торгові центри, дитячі садочки та школи, після повідомлення про повітряну тривогу або іншу небезпеку, негайна зупинка роботи таких закладів з подальшою евакуацією людей, максимально допоможе зберегти людські життя.

З урахуванням того, що війна триває вже п’ятий місяць, у керівників організацій, установ, підприємств та інших роботодавців, має бути відпрацьований чіткий та зрозумілий алгоритм дій на випадок повітряної тривоги або інших сповіщень про небезпеку, які надходять від органів управління цивільного захисту, а у разі відсутності поблизу відповідних захисних споруд чи неможливості забезпечити надійний захист працівників у робочих приміщеннях, приймати рішення стосовно переведення працівників на дистанційну форму роботи.

Згадані застереження стосуються і органів та установ судової влади України.

Заслухавши та обговоривши інформацію голови РСУ Моніча Б.С. про затвердження рекомендацій з організаційних питань роботи суддів в умовах

воєнного стану, відповідно до ст.133 закону «Про судоустрій і статус суддів», Положення про Раду суддів України, затвердженого позачерговим Х з’їздом суддів України 16.09.2010 (із подальшими змінами), Рада суддів

вирішила:

  1. Інформацію голови РСУ Моніча Б.С. щодо опублікованих 2.03.2022 року рекомендацій з організаційних питань роботи суддів в умовах воєнного стану узяти до відома.
  2. Вважати рекомендації з організаційних питань роботи суддів в умовах воєнного стану, які були опубліковані 2.03.2022 на сайті РСУ, такими, що відображають офіційну позицію Ради суддів щодо організації роботи судів.
  3. Звернути увагу керівників органів та установ системи правосуддя, суддів на недопустимість ігнорування сигналів повітряної тривоги або інших сповіщень про небезпеку, які надходять від органів управління цивільного захисту.
  4. Рекомендувати судам усіх рівнів та юрисдикцій, усім органам та установам системи правосуддя розробити плани реагування на надзвичайні ситуації в особливий період (на період воєнного стану в Україні).
  1. Державній судовій адміністрації розглянути питання розробки та затвердження Типового плану реагування на надзвичайні ситуації в особливий період (на період воєнного стану в Україні).

 

Голова                                                                                                      Б. Моніч

 

Бережіть себе!

 

Суддя-спікер Ірина Ганкіна