flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Не витримали перевірку часом

16 лютого 2016, 10:48

 Кілька рішень ВРЮ про звільнення «суддів майдану» вже скасовано. Ще низка — на черзі

 

Визначення законодавцем строків притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності може зіграти злий жарт із Вищою радою юстиції. Десятки її рішень про звільнення за порушення присяги суддів, яких звинувачували в недотриманні прав учасників акцій протесту, можуть бути скасовані.

Як повідомив на тижні адвокат Роман Маселко, Вищий адміністративний суд уже виніс 5 рішень на користь суддів, які оскаржували рішення ВРЮ щодо їхнього звільнення за порушення присяги. При цьому, за його словами, на черзі ще низка подібних справ. Зважаючи ж на те, що аргументи на користь незаконності рішення колегіального органу, напевне, будуть подібні, суд, швидше за все, й ухвалюватиме аналогічні вердикти.

Наразі в Єдиному державному реєстрі судових рішень вже розміщено рішення у справі №П/800/470/15. В ній оскаржувався вердикт Ради від 17.11.2015 №873/0/15-15, яким було вирішено звільнити суддю Оболонського райсуду м.Києва Віталія Літвінова. Законника звинувачували в тому, що він порушив присягу, надавши згоду на взяття під варту учасника подій на майдані. Водночас, звертаючись до суду, законник наголошував, що Рада порушила строк застосування дисциплінарного стягнення. Погодився із цим і ВАС.

У рішенні вказується, що абз.27 п.6 розд.І закону «Про забезпечення права на справедливий суд» (№192-VII) було внесено зміни до ст.32 закону «Про Вищу раду юстиції» та зазначено таке: провадження щодо звільнення судді за порушення присяги проводиться за правилами і у строки, передбачені для здійснення дисциплінарного провадження.

Згідно ж із «Прикінцевими та перехідними положеннями» закону №192-VII документ набрав чинності через 30 днів від дати його опублікування. Виняток становили лише деякі норми, зокрема п.6 розд.І, які набрали чинності наступного дня після опублікування — 27 лютого 2015 р.

Таким чином, відзначив ВАС, у період з 27 лютого до 28 березня минулого року діяла ст.32 закону «Про Вищу раду юстиції» в новій редакції. Строки ж здійснення дисциплінарного провадження тоді встановлювались ч.4 ст.87 закону «Про судоустрій і статус суддів» у редакції 2010 р. Відповідно до неї дисциплінарне стягнення до судді застосовується не пізніше 6 місяців з дня відкриття Вищою кваліфікаційною комісією суддів провадження в дисциплінарній справі, але «не пізніше року з дня вчинення проступку, без урахування часу тимчасової непрацездатності або перебування судді у відпустці».

Це положення втратило чинність 28 березня — зі вступом у силу новацій, за якими дисциплінарне стягнення до судді застосовується не пізніше 3-х років із дня вчинення проступку. Водночас, нагадали у ВАС, ст.58 Конституції встановлює, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.

Проступок же, який став підставою для порушення дисциплінарної справи, було вчинено суддею 24 січня 2014-го. «Таким чином, на час розгляду відповідачем дисциплінарної справи строк притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності закінчився», — вказано у рішенні ВРЮ.

За наслідками розгляду ВАС визнав рішення Ради незаконним. Водночас за ВРЮ залишається право звернутися до Верховного Суду з оскарженням цього рішення. І, як відзначили у прес-службі Ради, це буде зроблено.

Всього Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції внесла до ВРЮ матеріали щодо порушення присяги 46 суддями. Стосовно більш ніж 20 законників Рада вже дійшла такого ж висновку. Тому можна очікувати, що найближчим часом на ВАС чекає розгляд багатьох подібних матеріалів. За таких умов рішення суду мають бути аналогічними, адже справи щодо учасників подій на майдані розглядалися в один і той самий період.

ЄВГЕН БЕРЕЗОВСЬКИЙ

Джерело: zib.com.ua