Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 11 (1257). 12 - 18 березня 2016 р.
Очищення
Рада суддів поставила крапку в питанні люстрації очільника Державної судової адміністрації Зеновія Холоднюка. Своїм рішенням «самоврядники» захистили його від звільнення, на якому так наполягало Міністерство юстиції. Хоча РСУ й оголосила «остаточний люстраційний вердикт», деякі питання в цій справі залишаються відкритими. Зокрема, чому Мін’юст після тривалої перерви раптово згадав про «очищення» З.Холоднюка та чи врешті-решт погодиться з вердиктом «самоврядників»? Докладніше -“Люстраційна стійкість”.
Судова влада
З початку нового року в Україні з’явилося вже друге «товариство служителів Феміди» — всеукраїнська громадська організація «Асоціація адміністративних суддів». Її очолив перший голова Вищого адміністративного суду Олександр Пасенюк. Створення цього об’єднання стало своєрідною реакцією на законодавчі зміни, через які «адміністративники» втратили кілька органів самоврядування. Також асоціація захистить представників юстиції від «небезпечних» реформаторських ідей, які, можливо, виникнуть у майбутньому. Про це читайте у статті “Асоційована юстиція”.
Рішення Вищого адміністративного суду щодо строків притягнення до дисциплінарної
відповідальності можуть викликати дискусію з приводу самого права на оскарження висновків Вищої ради юстиції. У колегіальному органі наголошують, що право на оскарження його вердиктів має зберігатись, але перелік підстав доцільно зменшити. Також правовий конфлікт наблизив і запровадження інших нововведень. Зокрема, щодо повноважень Верховного Суду. Детальніше - "Від строків до повноважень".
Результати кваліфікаційного оцінювання першої групи суддів показали, що володарі мантій приділяють недостатню увагу вивченню вітчизняної та європейської судової практики. Крім того, їм не завжди вдається зрозуміло пояснити походження нерухомості та авто. Самі ж екзаменатори зізнаються, що їм уже тепер не вистачає рук, і побоюються збільшення навантаження. Про це ви дізнаєтесь з матеріалу "Іспит для екзаменаторів".
Кожен громадянин зможе отримати експертний висновок щодо дотримання вимог етики та професіоналізму суддями, прокурорами та адвокатами. Комітет етики правосуддя, який займатиметься цими питаннями, було створено в Україні в лютому. Вже за місяць він почне розглядати перші звернення. Що про це думають судді та адвокати читайте у статті "Етична варта".
КСУ
Чи можуть соціальні виплати частково включатися до оподатковуваного доходу? Чи не суперечить це принципу рівності всіх перед законом та чи не обмежує існуючих прав громадян? На цьому тижні Конституційний Суд розпочав розгляд справи, рішення в якій дасть відповіді на ці питання. Докладніше -"Пенсійний податок".
Судова практика
Розрахуватися зі своїми боргами вдається не всім. Особливо, якщо ці борги валютні. Політична ситуація в країні, відтік інвестицій, очищення банківської системи, фінансова криза і, як наслідок, всюдисуще скорочення кадрів, що призводить до безробіття та неплатоспроможності громадян, — сучасні українські реалії щільно пов’язані із перспективами кредитного спору. Однак не тільки економічні чинники приводять сторони у боргових правовідносинах до суду. Про маловідомі факти взаємин із банками «ЗіБ» розповів заступник голови Апеляційного суду Вінницької області Валерій Вавшко.
На автошляхах України в умовах, коли водії потерпають від заторів, дедалі збільшується кількість мопедів, яким громадяни віддають перевагу за їх зручність та економічність. Як наслідок, почастішали випадки їх викрадення, а тому все гостріше постає питання юридичної відповідальності за незаконне заволодіння таким транспортним засобом.
Над цим питанням у статті "Крадіжка чи заволодіння?" роздумує Павло Галич, адвокат, партнер адвокатського об’єднання «ГАЛЛЕКС».
Поділити повноваження між цивільною, господарською та адміністративною юрисдикцією виключно на законодавчому рівні неможливо. На допомогу має прийти судова практика, а спірні питання — узгоджуватися в роз’ясненнях пленумів вищих спеціалізованих судів. Такої думки дійшли в Раді з питань судової реформи при Президентові, яка попередньо схвалила проект Господарського процесуального кодексу в новій редакції та зміни до Цивільного процесуального кодексу. Докладніше -"Практика покаже".
Податки
Традиційно порушуючи законодавство шляхом прийняття податкових змін «під ялинку», Верховна Рада тепер не тільки дискредитує себе, а й штовхає на «слизький шлях» органи місцевого самоврядування. Народні обранці рекомендують регіонам установлювати податки, а судам не залишається нічого іншого, ніж скасовувати такі рішення. Більше про це читайте у статті"Завідомо «злочинний» акт".
Арбітражні керуючі
Практика показує, що, переходячи на державну службу, арбітражні керуючі припиняють дію своїх свідоцтв. Тому, якщо згодом вони захочуть повернутися до професії, їм доведеться заново проходити навчання та стажування протягом 6 місяців і складати кваліфікаційний іспит.
Про те, чи обов’язкове таке припинення і як в подібних ситуаціях учиняють адвокати, у статті"Робочі питання" роздумують Микола Гусак, член Вищої ради юстиції, та Андрій Потьомкін, заступник голови Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих.
Адвокатура
Адвокатура — важливий інструмент дієвої демократії, адже за своєю природою вона є самостійною, самоврядною організацією професійних юристів. Але яке місце займає самоврядність адвокатури? Яку силу мають рішення органу професійного самоврядування в державній системі влади? Яким чином оспорити рішення такого органу?
Це питання у статті "Визначення арбітра"аналізує Діана Жар, адвокат адвокатського об’єднання «Нацина Рачук».