flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

N 45 (1291). Анонс публікацій

07 листопада 2016, 10:28

  Представляємо огляд найважливіших правових тем тижня, про які можна прочитати в новому випуску газети «Закон і Бізнес» N 45 (1291). 4 листопада - 11 листопада 2016 року.



Судова влада

Цього року надзвичайно загострилась проблема охорони приміщень судів, а якщо точніше, — її відсутності. У зв’язку із цим «ЗіБ» вирішив поспілкуватись із головою Одеського апеляційного господарського суду Наталією Морщагіною. Адже очолювана нею установа неодноразово стикалась зі спробами тиску та намаганнями вплинути на прийняття рішення.

Вища рада юстиції спробувала розглянути кілька питань, так і не дочекавшись ухвалення спеціального закону. Як виявилось, працювати без чітких правил досить складно, адже буквально на кожному кроці колегіальний орган очікували суперечності чинних норм. Деталі у матеріалі "Відсторонення за правилами і без".

Уперше суддівська спільнота стикнулася з новим трактуванням правоохоронними органами конфлікту інтересів: голосування володаря мантії за свою кандидатуру на виборах очільника суду зумовлене особистою зацікавленістю. Зокрема, в отриманні доплати за виконання функцій керівника. Рада суддів уже заявила: про конфлікт інтересів у такій ситуації не може бути й мови. У свою чергу експерти припускають: з’явився новий спосіб тиску на служителів Феміди. Про це читайте у статті  "Корупційний" протокол".

Нині для журналістів, політиків, суспільства

загалом однією з ключових тем стала судова реформа. Звісно, обговорюють її і представники судової системи. Окремі очільники господарських та адміністративних судів висловили думку, що у зв’язку з нововведеннями можуть виникнути питання щодо належного і своєчасного забезпечення цих судів необхідними для процесуальної діяльності речами. Але погодитися з такою думкою неможна. Детальніше про це у статті "Уваги вистачить кожному" Олега Кислиці, заступника начальника Територіального управління Державної судової адміністрації у Вінницькій області.

У вересні Вища рада юстиції передала до Адміністрації Президента близько 100 подань про призначення суддів, проте не всім кандидатам пощастило отримати підтримку на вул. Банковій. Хоча законодавство й не передбачає можливості відкласти матеріали щодо претендентів. Більше про це у статті "Загублені на Банковій".

Юридичний ринок

Сучасне законодавство передбачає низку важливих гарантій професійної діяльності адвокатів, які не виконуються, тому вітчизняні захисники планують зосередитися на запровадженні ефективних механізмів їх забезпечення. Про те, як ця ситуація та її розвиток можуть вплинути на дотримання основоположних прав та свобод людини в кримінальному процесі, «ЗіБ» розповіла адвокат, керуючий партнер АО AVER LEX Ольга Просянюк.

Бізнес

Зміни в законодавстві, яке регулює діяльність господарських товариств, покращили позиції інвестпривабливості України в міжнародних рейтингах. Однак реальні гроші поки що

масово не йдуть до нашої країни. Нині в парламенті перебуває на розгляді кілька чергових профільних законопроектів. І корпоративні юристи-практики вже сьогодні беруть активну участь в обговоренні змін. Очікується, що рубікон буде перейдено 1 січня 2018 року, коли реформа запрацює на повну силу. Деталі у матеріалі "Новий корпоративний порядок".

Страшним сном наяву для багатьох підприємців є вилучення під час обшуку належного їм товару під приводом підозри щодо його контрафактності. Повернути забране законним шляхом у такому випадку дуже складно. Однак, як свідчить практика нашого адвокатського об’єднання, цілком реально. Докладніше про це у статті "Товар під слідством".

Держава

Антимонопольний комітет уважно стежитиме за українським медіа-ринком, а низка законодавчих ініціатив загрожує ускладнити життя каналам, зокрема в частині захисту прав на інтелектуальну власність. Ці та інші питання щодо регулювання українського медіа-ринку юристи обговорили під час профільного форуму Асоціації правників України. Деталі у матеріалі "Передбачити заздалегідь".

Уже кілька років однією з найпопулярніших тем серед українських політиків залишається боротьба з корупцією. Цей тренд відкриває широке поле для різних законодавчих ініціатив, більшість із яких є запозиченням певних процедур, насамперед у США та країн ЄС. Серед них і цивільна конфіскація, яку не перший місяць безуспішно намагаються узаконити у Верховній Раді. Детальніше про це у статті "Казка для правоохоронців" адвоката та старшого партнера ЮФ

Pravovest Дениса Шкиптана.

Судова практика

Надто тривалий розгляд справ у судах став однією з найпоширеніших підстав для звернення до Європейського суду з прав людини. Вітчизняні законники намагаються знайти методи боротьби із цією проблемою. Серед пропозицій — контроль за додержанням строків з боку голови суду. Щоправда, необхідно вивчити питання, чи узгоджуються такі новації з принципом незалежності служителів Феміди. Докладніше — "Справедливість у межах розумного".

Кілька храмів Феміди звернулися до Верховного Суду з тим, аби він допоміг вирішити одну процесуальну дилему. Так, законодавець «викреслив» з Конституції норму про інститут народних засідателів, однак вона залишилася в Цивільному процесуальному кодексі. Втім, ВС не знайшов підстав для звернення до Конституційного Суду для перевірки окремих положень ЦПК на відповідність Основному Закону, вважаючи, що вони втратили чинність. Більше про це у статті "Збій у цивільному процесі".

Поки закон, який визначатиме повноваження Конституційного Суду, все ще шліфується в Адміністрації Президента, експерти припускають, як нові повноваження єдиного органу конституційної юрисдикції здійснюватимуться на практиці. А також намагаються розібратися, хто тепер виконуватиме функції тлумачення законів. Детальніше про це у статті "Повноважні роз’яснити".