flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ПРОБЛЕМИ ШЛЮБНИХ СТОСУНКІВ

28 березня 2018, 14:33

     Чи часто ми задумуємось над тим, що таке сім'я?

     Сім'я займає важливе місце в житті кожної людини. Вона забезпечує захист та сприятливі умови для всіх членів сім'ї. Сім'я, як союз чоловіка і жінки, є основою суспільства, має на меті народження та повноцінне виховання дітей, сприяє збереженню суспільної моралі. Сім'я – це традиції. В лоні сім'ї з покоління в покоління передаються життєвий досвід і мудрість, в сім'ї прививаються духовні цінності і формується характер людини.

     Любов – найвище людське почуття, яке характеризується високим душевним піднесенням, розквітом бажань, високою готовністю розчиниться в об'єкті любові. Закоханість – почуття захоплююче! Ви проводите багато часу разом, насолоджуєтесь товариством один одного, робите те, що приємно вам обом. Потім це крихке, ніжне почуття переростає в справжню любов і двоє людей вирішують одружитися.

     Міцний зв’язок – це закоханість, підкріплена дружбою і розумінням. Здорові стосунки в родині – це ефективне спілкування, прагнення та вміння підтримувати високий рівень довіри і поваги, взаємна турбота та підтримка. Будь-який щасливий шлюб – це компроміси, притирання до характеру й звичкам один одного.

     Коли люди знайомляться, спілкуються, навчаються, працюють, між ними виникають стосунки. Деякі стосунки формуються за нашим бажанням, інші – незалежно від того, хочемо ми цього, чи ні. Вибір супутника життя – це дуже відповідальна справа в житті людини, бо від неї залежить подальше сімейне благополуччя.

     Омар Хайям писав:

     Щоби прожити життя мудро, 
     потрібно нам чимало знати. 
     Два правила важливих для початку 
     вартує пам’ятати:  
     Аніж підряд все без розбору їсти, 
     то краще вже голодувати, 
     І краще залишитися самому, 
     аніж з будь-ким своє життя єднати.

 

     Хочеться, щоб сімейний союз тривав вічно. Але життя мінливе… На превеликий жаль, перший рік спільного життя може стати для пари останнім. Деяким парам вистачає і декілька місяців, дехто разом проживає багато років, а потім …

     Кожен з нас знає хоча б одну неприємну історію розлучення. Однак, не часто можна почути про те, що після розлучення пара зберегла дружні стосунки. Більшість людей вважає, що зберегти нормальні стосунки і тим більше стати друзями після розлучення просто неможливо.

     Причиною для розлучення нерідко стають матеріальні та побутові проблеми: коли чоловік недостатньо заробляє або взагалі не забезпечує сім’ю, або  дружина мріє «сидіти на шиї» свого чоловіка, або в сім’ї присутній алкоголізм чи віртуальне життя. Психологічна несумісність, одноманітність та нудьга сімейного життя,  відсутність дітей – також вагомі причини, які руйнують сім’ю. Подружня зрада протягом багатьох років являється основною причиною розлучень. Тема зради завжди актуальна. Частота чоловічих та жіночих зрад приблизно однакова. Ось тільки реагують чоловіки й жінки на них по-різному. Важливо, чи є бажання в обох після зради все ж таки зберегти сім’ю!

     Здається Гарі Ньюмен писав: «Розлучення передусім пов’язане з судовою тяганиною між двома сторонами. Якщо ви вирішили розлучитись, будьте готові ділити зі своїм партнером дитину, гроші і навіть помешкання. Не завжди вдається про все домовитись мирно. Зрештою, суддя, зовсім чужа вам людина, вирішує, як часто ви маєте бачитись з дитиною і скільки грошей отримаєте. На жаль, його рішення нерідко розходяться з вашими уявленнями».

     Розлучення – одна з найгостріших проблем сучасності, яка залишає помітний слід в житті та часто відображається на здоров’ї як жінки, так і чоловіка, оскільки це дуже сильне емоційне та психічне потрясіння. І це лише в тому разі, якщо сім’я складається з двох осіб. А як бути в тому разі, коли вже є діти? Інколи батьки, одягаючи маску байдужості, поринають в свої проблеми і зовсім не помічають дитячих переживань. Після розлучення батьків дитина не отримує стільки любові й тепла, скільки б мала у повноцінній сім’ї. Крім того, розлучення – це не просто розпад шлюбних відносин, це дестабілізація життя, сформованого щоденного укладу. 

     В 2017 році до Вінницького районного суду Вінницької області на розгляд надійшло 220 позовів про розірвання шлюбу. Майже така ж кількість позовів була подана до Вінницького районного суду Вінницької області в 2016 році, а саме: 229. В той же час, порівняно з 2016 роком, коли з 229 позовів про розірвання шлюбу, було задоволено 207 позовів, то в 2017 році через Вінницький районний суд Вінницької області відбулося трішки менше розлучень – 185. На початку 2018 року за 2,5 місяці до Вінницького районного суду Вінницької області подано вже 68 позовів про розірвання шлюбу. Вражаючі числа!

     Правові норми, якими передбачено розірвання шлюбу:

     Відповідно до ст.105 Сімейного кодексу України шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя відповідно до статті 106 або одного з них відповідно до статті 107 цього Кодексу. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 109 цього Кодексу. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 цього Кодексу.

     Статтею 106 Сімейного кодексу України визначено, що подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя. Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

     Частина 1 статті 107 Сімейного кодексу України передбачає, що  шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя:1) визнаний безвісно відсутнім; 2) визнаний недієздатним.

     Позов про розірвання шлюбу може бути пред'явлений одним із подружжя. Позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини. Чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою. Чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини. Опікун має право пред'явити позов про розірвання шлюбу, якщо цього вимагають інтереси того з подружжя, хто визнаний недієздатним (стаття 110 Сімейного кодексу України).

     Згідно зі ст.109 Сімейного кодексу України подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей. Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

     Під час розгляду справи за позовом про розірвання шлюбу суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства.  Суд з'ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини з інвалідністю та інші обставини життя подружжя. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

     «Усі щасливі родини схожі одна на одну, кожна нещаслива родина нещаслива по-своєму». Проблема сім’ї – одна з визначальних у духовних пошуках Л. Толстого і, зокрема, в романі «Анна Кареніна». На думку письменника, задля створення міцної сім’ї чоловіка й жінку, окрім щирого кохання, мають пов’язувати ще й спільні інтереси.

     Кожен із нас мріє про ідеальну сім’ю. Але чи це можливо? 

     Міцна сім’я – це величезна праця жінки та чоловіка. Міцний шлюб залежить від багатьох факторів: від мудрості, чесності, турботи, терпіння, розуміння. У чоловіка та жінки повинні бути спільні цілі та інтереси, спільне проведення часу.

     Якщо відчуваєте, що стаєте чужими один одному, згадайте, як це було, коли ви вперше зустрілися? Що вам подобалося одне в одному? Згадайте, чим ви тоді займалися разом? Що б там не було, почніть знов це робити!

     Дитячими вустами сім’я – це коли всі разом.

     Будьте разом!

 

            Суддя Вінницького районного суду

            Вінницької області                                                                 Ю.Ф.Карпінська