flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ЖИТТЯ В КРЕДИТ

06 квітня 2018, 11:19

            Психологи вважають, що прагнення до багатства у більшості українців в крові.

            В одному сюжеті «Сніданку з 1+1» почула, що відповідно до результатів дослідження агенції «Рейтинг» понад 40 % українців хочуть, аби їх вважали багатими, хоча насправді, вони такими не є.

            Люди готові заради того, щоб виглядати шикарно, витрачати купу грошей на одяг, аксесуари (наприклад дорогі сумки та телефони), на автомобілі… Заради шикарного вигляду люди ладні навіть відмовитися від елементарного, деякі навіть «грузнуть» в кредитах чи позиках.

            В теперішній час іноді складається враження, що найважливішими послугами для людей є банківські послуги.

            Нас оточує безліч реклами про надання кредитів. Навіть при отриманні зарплатної картки працівники банку з напором намагаються  нам «нав’язати» кредитну картку. І простим «я не бажаю її отримувати» справа не закінчується, вас заставляють навести детальні аргументи, чому ви відмовляєтесь від такої вигідної пропозиції. А від самих працівників банку лиш чуєш затертий стереотип «Весь світ живе в кредит».

            Висловлювання автора з рубрики «Моя Америка» («Голос Америки»): коли кажеш «американець», зазвичай, в уяві багатьох виникає наступна картинка: людина з широкою усмішкою, в не особливо вишуканому, але чистому та добротному одязі та з відкритим поглядом сідає в нове авто та їде до власного будинку на околиці міста. Та, думаю, багато, хто не замислюється, що багато з цих благ американці купують в кредит. Навряд чи ви знайдете середньостатистичного американця, який не має боргових зобов’язань. Навіть ті з них, хто не має боргів по кредитних картках чи добросовісно сплачує всі зобов’язання по них щомісяця, ймовірно, має іпотеку на житло чи машину. За оцінкою фінансових експертів, одна з причин високої заборгованості американців – висока доступність кредитів.

            Тобто, і в американців не все так «гладко».

            Отримання кредиту майже завжди асоціюється з новими можливостями та перспективами. Кредитні гроші використовуються для різних потреб, для ведення бізнесу. Однак, розрахуватися зі своїми боргами вдається не всім,  часто це призводить до кредитних спорів з банками.

            Левовою часткою справ в судах України є справи, що випливають з кредитних відносин, особливо справи про стягнення кредитної заборгованості.

            Протягом 2006-2008 років був активний розвиток споживчого кредитування, причиною якого було стійке економічне зростання. Майже кожен міг взяти в кредит як недорогу, так і цінну річ. «Модним» було брати кредит в іноземній валюті, оскільки це дозволяло сплачувати невисоку процентну ставку за користування кредитом в порівнянні з кредитом в гривневій валюті.

            Однак, світова економічна криза мала наслідком швидке зростання курсів іноземних валют до гривні, підвищення рівня безробіття, в деяких випадках і зниження заробітної плати.

            Більшість боржників не мали можливості своєчасно і в повному обсязі сплачувати щомісячні платежі по кредитам, їх заборгованість постійно росла, до боржників почали застосовувати штрафні санкції, нараховувати пені за прострочення сплати кредитів.

            Все це стало підставами для чисельних позовів до судів про стягнення заборгованості по кредиту, по нарахованим відсоткам, стягнення штрафів та пені.

            Умови кредитних договорів такі, що іноді кредитна заборгованість в декілька разів більша від суми одержаних коштів. А потім, як наслідок, арешт майна боржника, яке було передано в заставу або іпотеку (іноді й іншого майна боржника), та реалізація його на прилюдних торгах (звичайно, за набагато меншу ціну від реальної).

            Але в більшості випадків навіть і реалізації заставного чи іпотечного майна боржника не вирішує проблему кредитної заборгованості, неоплачений борг перед кредитором все ще залишається існувати.

            Генрі Форд казав: «Позики за певних обставин подібні до випивки, до якої вдається пияка, щоб похмилитися. Це не матиме того ефекту, на який він очікує. Це не дає очікуваного ефекту, натомість все більше ще ускладнює».

            Намагайтесь не ускладнювати своє життя!

 

Суддя

Вінницького районного суду Вінницької області                                                                                                            Карпінська Ю.Ф.