Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Питання довіри громадян для сучасного судочинства є одним із нагальних. Тому, в Україні, під егідою USAID запроваджено програму «Нове правосуддя», що спрямована на підтримку судової влади та задля функціонування незалежної, підзвітної, прозорої і ефективної системи правосуддя. Ця ініціатива містить в собі цілий ряд круглих столів та зустрічей, що безпосередньо ставлять акцент на довірі громади та на прозорості відносин суду і суспільства.
Програма реформування сектора юстицiї «Нове правосуддя» Агентства США з мiжнародного розвитку (USAID) працює в Українi з жовтня 2016 року. Вона ґрунтує свою діяльність на здобутках попередніх проектів USAID «Україна: верховенство права» (2006-2011роки), а також, «Справедливе правосуддя» (з 2011 року) та використовує їх досягнення для координації тісної співпраці з українськими партнерами, проектами USAID та Уряду США й іншими проектами міжнародних донорських організацій в Україні.
Вказана програма сприяє налагодженню ефективного діалогу між судовою владою та суспільством про права громадян, хід реформи, вже запроваджені зміни та способи оцінювання роботи судів.
Наразі, на шляху свого демократичного розвитку та реформування судова система зазнає значних змін, про які слід своєчасно інформувати суспільство. У рамках виконання цього завдання та на виконання п.4 рішення Ради суддів України №53 від 17.09.2018 у Вінницькому районному суді Вінницької області у період з 25 березня до 19 квітня 2019 року проведено опитування учасників судових проваджень з використанням методології карток громадського звітування (КГЗ).
З урахуванням загальної кількості відвідувачів суду за 10 приймальних днів мінімальна допустима вибірка встановлена на рівні 70 анкет. Більшість респондентів (77,14%) максимально високо оцінили якість роботи суду, негативну оцінку поставило 1,42% респондентів, натомість не змогли визначитися із своєю оцінкою якості роботи суду 8,57% респондентів.
Як свідчить аналіз окремих вимірів якості роботи суду, найбільш високо за 5-ти бальною шкалою відвідувачі суду оцінили роботу працівників апарату суду (середній бал оцінювання склав 4,57), та легкість і доступність для розуміння мови викладення судового рішення (середній бал оцінювання склав 4,49), найбільш критично була оцінена якість роботи суду в частині дотримання термінів судового розгляду (середній бал оцінювання склав 3,95) та доступність суду (середній бал оцінювання склав 4,15).
Під час обробки інформації, яка була отримана від відвідувачів Вінницького районного суду Вінницької області під час відповіді на питання які конкретні зміни, необхідні для покращення роботи цього суду сьогодні, були отримані пропозиції, які відображають певні проблеми у функціонуванні даного суду, зокрема «збільшення кількості суддів», «покращення матеріально – технічного забезпечення працівників суду», «збільшити кількість залів судових засідань».
Окремої уваги заслуговує оцінка відвідувачів суду роботи системи «Електронний суд», більшість респондентів (77,14%) зазначили, що знають про початок функціонування цієї системи, натомість лише п’ята частина респондентів (20%) особисто нею користувалися. Середній бал оцінювання роботи системи «Електронний суд» відвідувачами Вінницького районного суду склав 3,40 бали.
Досвід європейських постсоціалістичних країн, що проходять через складні процеси демократичних трансформацій, показує, що формування рівня довіри, який забезпечує належну легітимність, не відбувається швидко. Про це свідчить досвід в країнах – членах ЄС, що відносяться до «нових демократій» (Прибалтика, Центральна Європа, Балкани).
Як соціально-психологічна категорія довіра є характеристикою відкритих, позитивних взаємовідносин між сторонами та відображає впевненість у порядності й доброзичливості іншої сторони, з якою довіряючий знаходиться в тих чи інших відносинах, що базується на його досвіді. Варто зрозуміти одну річ: довіра – це не явище, а довготривалий процес. Відкритість суду – це завдання усього суспільства, це дорога з двостороннім рухом – до суду і від суду. Переважна більшість громадян, просто не можуть пересвідчитися на власні очі, яким чином працює суд, адже життя не привело їх у ці стіни.
Загалом, усі результати опитувань свідчать про те, що високий рівень довіри спостерігається серед тих, хто користується судовими послугами. А та частина населення, що не має прямого відношення до суду, не має і довіри до нього. Частково це можна пояснити недовірою до влади загалом. Можливо має значення і те, що позитивні зрушення в бік відкритості відбулись не так давно, і нове інформаційне суспільство в Україні ще розвивається. Не можна також не зважати на той факт, що суд загалом – не найприємніша для пересічного громадянина інстанція. І це також певним чином є перешкодою до комунікації, заснованої на відкритості.
Негативні наслідки традиційної закритості судової системи, зумовлені певною мірою специфікою виконуваних функцій, і на сьогодні суди в повній мірі відчувають це на собі.
Суди – відкриті. Приходьте, дивіться, цікавтеся. Колектив Вінницького районного суду Вінницької області зробить все належне, щоб Ви тут почувалися комфортно і отримали судові послуги належної якості.
Пресслужба суду