ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ ТА ДІЯЛЬНОСТІ ВІННИЦЬКОГО РАЙОННОГО СУДУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Вінницький район утворений у 1923 році. Територія району 921 кв. км. Район об'єднує 54 населених пункти, у т.ч. 3 селища міського типу та 51 село.
Перші згадки про жителів сучасної території Вінницького району відносяться до VIII ст. до н.е., коли, з Прикаспію, через Дон вторгалися войовничі племена скіфів. Тому свідчать знайдені під час археологічних розкопок скіфські кургани біля сіл: Переорки, Стрижавка, Тютьки, Лука-Мелешківська.
Реформа 1861 р. принесла селянам відміну кріпосного права. І в той же час на території району почала розвиватися переробна промисловість: спиртовий завод біля с. Переорки, цукровий завод в с. Степанівка, фарфоровий завод у с. Майдан.
В центрі Вороновиці знаходиться пам'ятник архітектури XVIII ст. палац Грохольських-Можайських. Будинок почали будувати в 1760 році польські магнати Грохольські. Сьогодні під дахом цієї споруди працюють два музеї: музей авіації України і музей кобзаря Володимира Перепелюка. 1941-1944 рр. для України і зокрема для району були важкими воєнними роками. Наприкінці 1941 року у Коло-Михайлівському сосновому лісі почалося будівництво надсекретного об'єкта, який згодом отримав назву ставка Гітлера «Вервольф».
Указом Президії Верховної Ради від 1965.01.04, "Про внесення змін в адміністративне районування Української РСР" у зв'язку з об'єднанням обласних промислових і обласних сільських Рад депутатів трудящих Української РСР внесено зміни в адміністративне районування і затверджено по Вінницькій області Вінницький район (центр - м. Вінниця). Місто Вінницю залишено містом обласного підпорядкування.
На сьогодні Вінницький район досить потужна складова області, яка займає провідне місце в рейтингу економічних показників.
До внесення змін в адміністративне районування Української РСР діяв народний суд 1-ї дільниці Вінницького району та народний суд 2-ї дільниці Вінницького району. В зв’язку з реорганізацією (району Калинівки 1965 року) організовано народний районний суд Вінницького району.
Вінницький районний суд з 1965 року по теперішній час розміщений на території м. Вінниці.
До 1997 року Вінницький районний суд розміщувався у приміщенні за адресою вулиця С.Наливайка, 19.
На даний час Вінницький районний суд розміщується у приміщенні 1938 року забудови по вулиці Винниченка, 29, м. Вінниці.
У 1987-1993 роках Вінницький районний суд називався Вінницький районний народний суд, а з 1994 року згідно Закону України «Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України у зв'язку із змінами в Законі Української РСР "Про судоустрій Української РСР" № 4018-12 від 24.02.94 р суд перейменовано у Вінницький районний суд.
Свириденко Анатолій Борисович, працював головою суду з 1982 по 1990 рр., на даний час працює приватним нотаріусом
Головою суду була Гриценко Ірина Григорівна з квітня 1990 року по 04 жовтня 2016 року, яка нині у відставці.
В період з 02 листопада 2016 року по 24 жовтня 2022 року повноваження голови суду здійснювала Саєнко Олена Борисівна.
На посаді судді Вінницького районного суду Вінницької області працюють:
- Бондаренко Оксана Іванівна з 2003 року;
- Васильєва Тетяна Юріївна з 2010 року;
- Шевчук Любава Павлівна з 2012 року;
- Карпінська Юлія Федорівна з 2012 року;
- Саєнко Олена Борисівна з 2015 року;
- Фанда Оксана Анатоліївна з 2022 року (відряджена).
Станом на 04 квітня 2024 року штат працівників суду нараховує 42 працівника, з них 8 суддів і 34 працівника апарату суду.
Вінницький районний суд є судом першої інстанції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності.
Вінницький районний суд є єдиним судом у Вінницькій області, який має у своїй територіальній підсудності Стрижавську виправну колонію №81, в якій знаходиться лікарня для засуджених, в яку доставляються хворі засудженні зі всіх установ України, що значно збільшує навантаження при розгляді судом подань, заяв та інших справ.
У різні часи суддями Вінницького районного суду працювали:
- Андронов Володимир Матвійович, Ганкіна Ірина Анатоліївна;
- Гриценко Ірина Григорівна, яка на даний час знаходиться у відставці;
- Горбатюк Сергій Андрійович, який на даний час працює суддею в ВАС України;
- Мішеніна Світлана Василівна, Матківська Марія Василівна, Рупак Антон Антонійович, Федчук Віталій Володимирович, Войтко Юрій Борисович, Спринчук Валерій Володимирович, Стадник Ігор Михайлович за переведенням працюють суддями Апеляційного суду Вінницької області.
Нинішній авторитетний і високопрофесійний суддівський склад Вінницького району докладає чимало зусиль задля зміцнення демократичних засад судочинства, забезпечення неупереджених, справедливих рішень, які виносяться іменем держави.
Величезний обсяг роботи виконує Вінницький районний суд Вінницької області, який щоденно розглядає чималу кількість справ, судді та працівники апарату суду працюють з громадянами по роз’ясненню законодавства.
Склад Вінницького районного суду Вінницької області вірно служить ідеалам добра і справедливості, відіграє важливу роль у забезпеченні захисту прав людини і громадянина.